Ozon jeneratörü nasıl ozon gazı üretir?

 

Ozon Jeneratörünün nasıl çalıştığını basit olarak anlatmak gerekirse

Ozon jeneratörü ortamdan emdiği havayı bir hava prosesinden geçirerek reakötünde yüksek voltaja tabi tutar ve ozon çıkışından ozon gazı olarak salınım yapar.

Bu ozon jeneratörünün nasıl ozon ürettiğinin en basit tanımıdır. Ozon jeneratörünün teknik akış diyagramı aşağıda bir tablo ile belirtilmiştir. Bu tabloya göre

1.Kompresör ortamdan bir filtreyle emdiği havayı Hava hazırlama sistemine gönderir.

Bkz:Hava hazırlama sistemi/oksijen konsantratörü/kuru hava nedir ?

2.Hava hazırlama sistemi bir ozon jeneratörü için 2 alternatifli olabilir bunlar oksijen konsantratörü/jeneratörü ve kuru hava hazırlama sistemi olabilir. Biz burada oksijen konsantratörlü bir sistem inceleyeceğiz.1-200 g/h arası olan ozon jeneratörlerinde oksijen konsantratörü/oksijen jeneratörü kullanmanız tavsiye edilir.

Bilindiği üzere atmosfer havasının içinde %21  oranında oksijen bulunur  geri kalan yüzdelik oranın ise %78 azot(nitrojen) ve diğer gazlardır. Kompresörün gönderdiği hava oksijen  konsantratörü bölümünde zeolit deiğimiz kimyasallardan geçirilerek selenidler yardımıyla PSA(pressure swing adsobition)-(basınç salınımlı adsorbisyon ) yöntemiyle saflaştırılır. Bu yöntem sayesinde oksijen konsantrasyonu (%90-96) seviyesine çıkar.

Yüksek konsantrasyonlu bir ozon gazı elde etmek için yüksek konsantrasyonlu bir oksijen gazı beslemeniz gerekmektedir.

3.Elde edilen oksijen gazı, ozon jeneratörünün reaktöründe yüksek voltaja tabi tutularak  oksijen içide bulunan oksijen atomundan meydana gelen oksijen molekülü ayrılır ve bu oksijen atomu tekrar bir oksijen molekülü ile bir araya geler ozon gazını oluşturur.

Elektriksel Olarak

220 V veya 110 V  elektrik beslemesinden alınan gerilim ,Yarı iletkenler yardımıyla yüksek frekansa anahtarlanır . Yüksek frekansa anahtarlamanın en büyük avantajı yüksek frekans transformatörlerinin daha küçük ölçülerde daha az güç kaybıyla çalışmasıdır.

Anahtarlanan bu gerilim yüksek voltaj trafosuna iletilerek. Korona deşarjı meydana gelir.