Havadaki ozon gazının Ölçümü(Ozon Sensörü)

Değerli takipçilerimiz ozon jeneratörlerinin ürettiği ozon gazı reaktif bir gazdır.Ozon gazı organik materyallerle reaksiyona geçebilir.Bunu önlemek için ozon gazının ölçülmesi ve devamlı kontrol altında olması gerekmektedir.

Not: Ozon gazının materyallerle reaksiyona geçmesi ve aşındırması ,ozon gazının ev ofis vb ortamlarda kullanılmayacağı anlamına gelmez. Kontrollü kullanması gerektiğini ifade eder

Ozon sensörü kurulan ozon sistemlerinde ozonun sıvı ya da gaz nereye uygulanacağından bağımsız olarak bulundurulmalıdır. Ozon sensörü kullanıldığı hacimde 0.1 ppm i geçtiği gibi sinyal vermeli ve ozon jeneratörünün ozon gazı üretimi durdurmalı ve kullanıcıya ya da tesise bilgi vermelidir.

Özellikle Covid-19 döneminde ozon kabini,ozon dezenfektan kabini gibi tabirlerle ozon ölçümü olmayan sistemler üretilmiştir. Bu tarz uygulamalara karşı dikkatli olunmalıdır.

OSHA(Occupational Safety and Health Administration)- İş Sagligi ve Güvenliği tarafından insan sağlığı için tehlikeli olabilecek gaz seviyesi OSHA tarafından belirlenmiştir.

15(on beş) dakika 0,3 ppm

8 saat 0,1 ppm